Recent

Weather

Sunday, March 15, 2015

Sabres top 1A Boys team at 2015 1A/2A South Zone Basketball Championships

2015 South Zone 1A Boys Champions - Livingstone Sabres
Scott Forster and Lianna Van Pelt photos
2015 South Zone 1A Girls Champions - Stirling Lakers
Scott Forster and Lianna Van Pelt photos

Local Boys: Gold for Livingstone Sabres, Bronze for Dragons

Livingstone's Sabres defeated St. Michael's Dragons in the 1A Boys Semi-final #1 on Friday by a score of 66-41.  That earned the Sabres a spot in the final game, to be held Saturday at 8:00 pm,  where they faced Coalhurst.  The Sabres won that game 59-56 for 1A Boys South Zone Gold.  Silver for Coalhurst.


St. Michael's 1A Boys Dragons defeated Coaldale in the 1A Boys Bronze game, 68-63.

Local Girls:

St. Michael's  Dragons faced Picture Butte in the 2A Girls Semi-final #2 on Friday.  Picture Butte won that game 58-38.  The Dragons faced Vauxhall for 2A Girls bronze on Saturday afternoon.  Vauxhall won that very close game 46-43, to earn Bronze.

2015 South Zone 2A Boys Champions - Stirling Lakers
Scott Forster and Lianna Van Pelt photos
2015 South Zone 2A Girls Champions - Immanuel Christian EaglesScott Forster and Lianna Van Pelt photos

FINAL STANDINGS
(P) advances to Provincials

1A BOYS
Gold - Livingstone (P)
Silver - Coalhurst (P)
Bronze - St. Michael's

1A GIRLS
Gold - Stirling (P)
Silver - Erle Rivers (P)
Bronze- Foremost

2A GIRLS
Gold - Immanuel Christian (P)
Silver - Picture Butte (P)
Bronze - Vauxhall

2A BOYS
Gold - Stirling (P)
Silver - Immanuel Christian (P)
Bronze - Picture Butte (P)

Alberta Schools Athletic Association (ASAA) Basketball Provincials will be held in Hines Creek March 19-21.


Results from the 2015 1A/2A South Zone Basketball Championships, in progress at Lethbridge College March 9 - 14, 2015 (developing story, local teams highlighted):

Game #1
1A BOYS
#8 - ERLE RIVERS (54) VS #9 - JT FOSTER (26)

Game #2
2A BOYS
#7 - FP WALSHE (79) VS #10 - CROWSNEST (53)

Game #3
2A BOYS
#6 - VAUXHALL(110) VS #11 - MATTHEW HALTON (39)

Game #4
1A GIRLS
#7 - NOBLE CENTRAL (66) VS #10 - PIIKANI (25)

Game #5
2A BOYS
#8 - ST. MARY'S (75) VS #9 C CENTRAL (56)

Game #6
1A GIRLS
#8 - JT FOSTER (44) VS #9 - ST. MIKE'S (31)

Game #7
1A BOYS
#2 - COALHURST (95) VS #7 - PIIKANI (64)

Game #8
1A GIRLS
#4 - FOREMOST (55) VS #5 - COAL CHR (40)

Game #9
2A BOYS
#2 - IMMANUEL (82) VS #7 - FP WALSHE (48)

Game #10
1A BOYS
#3 - GERSHAW (65) VS #6 - COAL CHR (78)

Game #11
1A GIRLS
#1 - STIRLING (66) VS #8 - JT FOSTER (31)

Game #12
2A BOYS
#3 - PICTURE BUTTE (71) VS #6 - VAUX (50)

Wednesday's Games

Game #13
2A GIRLS
#3 - KAINAI (57) VS #6 - ST. MIKE'S (64)

Game #14
1A GIRLS
#2 - ERLE RIVERS (70) VS #7 - NOBLE CEN (24)

Game #15
2A GIRLS
#2 - PICTURE BUTTE (69) VS #7 - ST. MARY'S (40)

Game #16
1A BOYS
#4 - FOREMOST (64) VS #5 - ST. MIKE'S (67)

Game #17
1A BOYS
#1 - LIVINGSTONE (69) VS #8 - ERLE RIV (29)

Game #18
1A GIRLS
#3 - COALHURST (50) VS #6 - GERSHAW (53

Thursday's Games

Game #19
1A GIRLS SEMI-FINAL #1
#2 - ERLE RIVERS (74) VS #6 - GERSHAW (59)

Game #20
2A GIRLS
#4 - K ANDREWS (51) VS #5 - VAUXHALL (63)

Game #21
2A BOYS
#1 - STIRLING (74) VS #8 - ST. MARYS (43)

Game #22
2A GIRLS
#1 - IMMANUEL (102) VS #8 - C CENTRAL (11)

Game #23
1A GIRLS SEMI-FINAL #2 
#4 - FOREMOST (39) VS #1 - STIRLING (58)

Game #24
2A BOYS
#4 - KATE ANDREWS (75) VS #5 - KAINAI (54)

Game #25
1A BOYS SEMI-FINAL #1
#1 - LIVINGSTONE (66) VS #5 - ST. MIKE'S (41)

Game #26
1A BOYS SEMI-FINAL #2
#2 - COALHURST (87) VS #6 - COAL CHR (59)

Game #27
2A GIRLS SEMI-FINAL #1
#1 - IMMANUEL CHR (50) VS #5 - VAUX (33)

Game #28
2A GIRLS SEMI-FINAL #2
#2 - PBHS (58) VS #6 - ST. MIKE'S (38)

Game #29
2A BOYS SEMI-FINAL #1
#1 - STIRLING (86) VS #4 - KATE ANDREWS (63)

Game #30
2A BOYS SEMI-FINAL #2
#2 - IMMANUEL (66) VS #3 - PBHS (42)

Game #31
1A Girls Gold Medal Game
#1 - STIRLING (70) VS #2 - ERLE RIVERS (52)

Game #32
1A Girls Bronze Medal Game
#4 FOREMOST (67) VS #6 - GERSHAW (49)

Game #33
2A Girls Gold Medal Game
#1 - IMMANUEL (46) VS #2 - PBHS (41)

Game #34
2A Girls Bronze Medal Game
#5 - VAUXHALL (46) VS #6 - ST. MIKES (43)

Game #35
2A Boys Gold Medal Game
#1 - STIRLING (83) VS #2 - IMMANUEL (79)

Game #36
2A Boys Bronze Medal Game
#3 - PICTURE BUTTE (51) VS #4 - KAHS (50)

Game #37
1A Boys Gold Medal Game
#1 - LIVINGSTONE (59) VS #2 - COALHURST (56)

Game #38
1A Boys Bronze Medal Game
#5 - ST. MIKE'S (68) VS #6 - COALDALE CHR (63)


Results from www.southzonebasketball.com

No comments:

Post a Comment

Thanks for taking the time to comment. Comments are moderated before being published. Please be civil.

Infinite Scroll