Squares

Weather

Wednesday, June 3, 2015

2015 SWJHAA Track Meet Qualifier held in Pincher Creek

Eric Grier (St. Michael's) was the Juvenile Boys Aggregate Winner
T. Lucas photos
Toni Lucas

The track field west of St. Michael's School in Pincher Creek was the site of the 2015 South Western Junior Athletic Association (SWJHAA) Track Meet Qualifier on Wednesday, May 27.  It was a warm day with a light breeze and the clouds held off on threatening showers until after the last participants had finished their events.  Roughly 170 kids from nine schools in grades 7 - 9 participated in the meet in the categories of Bantam, Midget,  and Juveniles.  The field was filled with students who were busy with the three keys of track - running, jumping, and throwing.


Livingstone's Gus Halibert throwing discus
This event was co-hosted by Matthew Halton and St. Michael's schools.  Matthew Halton Athletic Director Randy Whitehead was very happy with the turnout and how the day turned out.   "This is both districts together at the same time at a league event to save time and an extra meet," he explained.  "Nine schools altogether showed up today.  This is a league event for southwest Junior High, and also we do districts, and because there's two districts in our league, some third or fourth place kids will go because they score high in the district.  Usually for most events there will be about four people that will be going."

Matthew Halton's Eryka Bruder and Lucy Gerrand

District Zones are scheduled for Wednesday, June 3 in Medicine Hat.


RESULTS

Aggregate winner placements

Bantam Girls 
1) Anna Bruder-MHHS
2) Alyssa Medem-FPW
3) Jasmine Malhi-MHHS

Bantam Boys
1) Mathias Gerber-STM  and Tyler Jones-JTF
2) Ethan Perry-WCC
3) Quinton Taylor-JTF

Midget Girls
1) Danielle Vandervalk-WCC
2) Jaydn Tanner-MH
3) Kaya Sanders-WC

Midget Boys 
1) Chayton Nidd-WC
2) Taite Jessen-STM
3) Matthew Voegelaar-WC

Juvenile Girls 
1) Rebecca Runions-FPW
2) Eryka Bruder-MH
3) Marissa Madema-FPW

Juvenile Boys 
1) Eric Grier-STM
2) Nic Harder -WC
3) Josh Masseullus-JTF and Tyron Holloway-STM

The following broke district records
Beyonce CrowShoe - MHHS - Midget Girls Javelin with 23.75 m
Eryka Bruder - MHHS - Juvenile Girls Javelin with 23.65m
Mathias Gelber - STM - Bantam boys 800m with 2:32.25
Mathias Gelber - STM - Bantam boys 3000m with 11:03.40
Tyler Jones - JTF - Bantam boys triple jump with 10.41m
Tyler Jones - JTF- Bantam boys High Jump with 1.59m
Tyler Jones - JTF - Bantam boys javelin with 34.55m
Chayton Nidd - WCCHS - Midget boys 200m with 26.13









No comments:

Post a Comment

Thanks for taking the time to comment. Comments are moderated before being published. Please be civil.

Infinite Scroll