Weather

Sunday, June 29, 2014

Matthew Halton High School holds 2014 Blue and White Awards

Mrs. Rast and Pete Manners, award recipient for Grade 11 Physics.
Manners scored 99% on his diploma exam in this course.
T.  Lucas photos unless otherwise noted.

Toni Lucas

Matthew Halton High School in Pincher Creek held their end of the year Blue and White Awards ceremony on Thursday, June 26. Staff, students, friends and family members attended. Alexandra Morgan started off the program by leading the singing of O Canada. Principal Sandy McDuffe acted as Emcee for the event. "I truly enjoy the awards ceremonies," said McDuffe after the event. "It is a time when we recognize and reward excellence."


After all the awards were given out to students McDuffe announced that four teachers would not be returning in the fall. Three of those teachers are retiring. She extended best wishes to Mr. Brown, Mrs. Matheson and Mr. Verhagen in their future, and to Mrs. Rast who is transferring to Livingstone School.

McDuffe congratulated all the award recipients and wished everyone a great summer.

Matthew Halton Blue and White 2014 Awards

Work Ethic Recognition List
Presented by Mrs. Tanner and Mrs. Matheson

Grade 7 Work Ethic Award
Miss Heine photo

Grade 7
Lewis Anderson, Elena Cameron, Beyonce Crowshoe, Abigail Cryderman, Cassandra Dollman, Cody Dyck, Cachuis Hungry Wolf, Dalys Kipling, Grace Kirkness, Martyna Lively, Lindsay Lounsbury, Lloyd Lybbert, Jordan Neish, Tomas Scherger, Maddison Scout, Karly Sinnott, Kyle Speight, Jaydn Tanner, Tysen Teneycke, Mackenzie Van Loon, Idy Vien, Madilyn Whitehead

Grade 8 Work Ethic Awards
Miss Heine photo

Grade 8
Nicholas Argument, Brook Balazs, Tanner Brady, Dakoda Bruder, Eryka Bruder, Teigan Cryderman, Emma Dietze, Leigh Erickson, Lucille Gerrand, Jillanna Hammond, Monica Simpson, Kendra Tregillus, Kassi Wells, McKayla Woods, Kaycee Wyat
Grade 9 Work Ethic Awards
Miss Heine photo
Grade 9
Mary Dietze, Matthew Duncan, Kyle Dyck, Tyson Goodreau, Marissa Hagglund, Braelyn Hindes, Braden Jessen, Nicholas Jordan, Maia Jorgensen, Joel Lewis, Stuart Lewis, Danielle Lounsbury, Jack Mitchell, Carter Oczkowski, Craig Oliver, Ryan Plante, Miranda Van Loon, John Walker

Grade 10 Work Ethic Awards
Miss Heine photo

Grade 10
Mitchel Brady, Alexis Breckenridge, Samantha Cyr, Hayley Davis, Ashtyn Duncan, Alissa Bonertz, Amanda Frost, Samuel Gerrand, Chas Hale, Katrina Kocsis, Jeremy Kretz, Morgan LaRose, Marcel Levecque, Luke Lewis, Robyn Lively, Megan McGlynn, Tyler Scherger, Aiden Smith, Travis Stushnoff, Lachlan Trepstra, Marieka Welke, Taylor Wells, Ashely Wiebe, Katelynn Woods, Kayla Zielke

Grade 11 Work Ethic Awards
Miss Heine photo

Grade 11
Maggie Crow Shoe, Joey Duffield, Lauren Fisher, Paul Johnson, Kyla Lewis, William Lindfield, Peter Manners, Samantha Myles, Kate Nicas, Jaiden Panchyshyn, Haxstyn Peters, Brendan Simpson, Caelan Taylor, Raegan Tregillus, Chaz Wilson

Citizenship Ryan Plante and Cayleigh Duffield
Miss Heine photo

Citizenship Award
Presented by Ms. Lou Niven
Sponsored by Castleview Order of the Eastern Star
Awarded to Cayleigh Duffield, Ryan Plante

Global Citizenship Mrs. Matheson, Hayley Davis, Megan McGlynn
Miss Heine photo

Global Citizenship
Presented by Mrs. Matheson
Sponsored by Matthew Halton High School
Awarded to Hayley Davis, Megan McGlynn

Junior High Merit Awards

Junior High Merit Awards
Presented by Mr. Robert Plante
Sponsored by Matthew Halton Booster Club
Grade 7 - Richie Myles, Grade 8 - Reed Hale, Grade 9 - Braden Jessen, Grade 10 - Ryan Patterson, Grade 11 - Joey Duffield, Outreach - Maggie Crowshoe

Junior High Honour Roll
Presented by Mr. Sheen
Sponsored by Matthew Halton Booster Club

Grade 7 Honour Roll
Grade 7
Trystan Allen, Hunter Austring, Elena Cameron, Lindsay Lounsbury, Jaydn Tanner. Mackenzie Van Loon, Madilyn Whitehead, Lewis Anderson, Haley Bruder, Abigail Cryderman, Cody Dyck, Martyna Lively, Lloyd Lybbert, Jordan Neish, Tomas Scherger, Karly Sinnott, Idy Vien, Cassandra Dollman

Grade 8 Honour Roll 

Grade 8
Nicholas Argument, Tanner Brady, Eryka Bruder, Teigen Cryderman, Emma Dietze, Lucille Gerrand, Jillanna Hammond, Kendra Tregillus, Brooke Balazs, Dakoda Bruder, Leigh Erickson, Monica Simpson, Kaycee Wyatt, Sebastian Collins, Tyler Monk

Grade 9 Honour Roll
Grade 9
Matthew Duncan, Kyle Dyck, Maia Jorgensen, Joel Lewis, Carter Oczkowski, Craig Oliver, Miranda Van Loon, Mary Dietze, Marissa Hagglund, Braden Jessen, Ryan Plante, Austin Bruder, Danielle Lounsbury, Nicholas Jordan

Junior High Shop Award
Mr. Epp and Carter Oczkowski

Junior High Shop Award
Presented by Matthew Halton Booster Club
Sponsored by Mr. Epp
Awarded to Carter Oczkowski

Junior High Foods Award
Presented by Mr. Ian Robertson
Sponsored by Mr. Ian Robertson
Awarded to Miranda Van Loon
Junior High Art Award

Junior High Art Award
Presented by Miss Heine
Sponsored by Miss Heine
Awarded to Abigail Cryderman, Haley Bruder, Martyna Lively

Junior High Band Award
Presented by Mr. Plante
Sponsored by Matthew Halton Booster Club
Awarded to Miranda Van Loon, Marissa Hagglund

Junior High Physical Education Awards

Junior High Male and Female Physical Education Award
Presented by Mrs. Matheson
Sponsored by Mrs. Matheson
Grade 7 - Hunter Austring, Lindsay Lounsbury
Grade 8 - Reed Hale, Lucille Gerrand
Grade 9 - Ryan Plante, Miranda Van Loon

Junior High Academic Awards 

Junior High Mathematics Awards

Mathematics Awards
Presented by Mrs. Rast
Grade 7 - Lindsay Lounsbury
Grade 8 - Emma Dietze
Grade 9 - Austin Bruder

Junior High Science Award

Science Award
Presented by Mr. Lamont
Grade 7 - Jordan Neish
Grade 8 - Dakoda Bruder
Grade 9 - Marissa Hagglund

Social Studies Award
Presented by Mr. Freer
Grade 7 - Idy Vien
Grade 8 - Lucille Gerrand
Grade 9 - Maia Jorgensen

English Language Arts
Presented by Mrs. Robinson
Grade 7 - Jaydn Tanner
Grade 8 - Jillanna Hammond
Grade 9 - Mary Dietze

Highest Academic Average
Presented by Mr. Ken Neumann
Sponsored by BPO Elks Association of Pincher Creek
Grade 7 - Elena Cameron
Grade 8 - Monica Simpson
Grade 9 - Braden Jessen

Senior High Honour Roll
Presented by Mr. Freer and Mrs. Tanner

Grade 10 Honour Roll

Grade 10
Levi Anderson, Mitchel Brady, Alexis Breckenridge, Samantha Cyr, Hayley Davis, Cayleigh Duffield, Ashtyn Duncan, Amanda Frost, Samuel Gerrand, Katrina Kocsis, Jeremy Kretz, Morgan LaRose, Marcel Levecque, Megan McGlynn, Ryan Patterson, Tyler Scherger, Marieka Welke, Taylor Wells, Cora Aldoff

Grade 11 Honour Roll

Grade 11
Paul Johnson, Lauren Fisher, Peter Manners, Alexandra Morgan, Jaiden Panchyshyn, Haxstyn Peters, Raegan Tregillus, Caelan Taylor

Grade 12 (given earlier in the school year)
William Noel, Sabrina Stushnoff

Senior High Shop Award
Presented by Mr. Epp
Sponsored by Matthew Halton Booster Club
Awarded to Joey Duffield

Senior High Foods Award
Presented by Mr. Ian Robertson
Sponsored by Mr. Ian Robertson
Awarded to Jeremiah Peacemaker

Senior High Art
Miss Heine and Raegan Tregillus

Senior High Art Award
Presented by Miss Laura Heine
Sponsored by Miss Laura Heine
Awarded to Raegan Tregillus, Katie Bramer

Senior High Band Award
Presented by Mr. Plante
Sponsored by Matthew Halton Booster Club
Awarded to Ryan Patterson

Grade 10 Female and Male Physical Education Award
Presented by Mrs. Matheson
Sponsored by Mrs. Matheson
Awarded to Taylor Wells and Levi Anderson

Male and Female Athletes of the Year
Presented by Mr. Whitehead

Junior High - Maia Jorgensen, Craig Oliver, Jack Mitchell

Senior High - Dakoda Van Loon, Austin Sinclair, Teigan Lissel

Nic MacIntosh Sportsmanship Award
Presented by Mr. Robertson
Awarded to Austin Sinclair

Senior High Academic Awards Presentations

Grade 10 Academic Awards

Mathematics Award
Presented by Mrs. Rast
Awarded to Jeremy Kretz

Grade 10 Science Award
Mr. Brown and Hayley Davis

Science Award
Presented by Mr. Brown
Awarded to Hayley Davis

Social Studies Award
Presented by Mr. Freer
Awarded to Ashtyn Duncan

English Language Arts
Sam Gerrand and Mr. Hockley

English Language Arts Award
Presented by Mr. Hockley
Awarded to Samuel Gerrand

Grade 11 Academic Awards

English Language Arts Award
Presented by Mr. Hockley
Awarded to Raegan Tregillus

Grade 11 Social Studies Award
Mr. Freer and Paul Johnson

Social Studies Award
Presented by Mr. Freer
Awarded to Paul Johnson

Biology Award
Presented by Mr. Brown
Awarded to Jaiden Pancyshyn

Mathematics Award
Presented by Mrs. Rast
Awarded to Kate Nicas

Physics Award
Presented by Mrs. Rast
Awarded to Peter Manners

Grade 10 Highest Academic Award
Presented by Mrs. Tanner
Sponsored by Mr. and Mrs. W.T. Smith
Awarded to Katrina Kocsis

Grade 11 Highest Blended Program Award
Presented by Mr. Plante
Sponsored by Matthew Halton Booster Club
Awarded to Haxstyn Peters

Grade 11 Highest Academic Average
Mr. Freer and Peter Manners

Grade 11 Highest Academic Award
Presented by Mr. Freer
Sponsored by Pincher Creek Credit Union
Awarded to Peter Manners

Congratulations to all the recipients and have a wonderful summer.
 

No comments:

Post a Comment

Thanks for taking the time to comment. Comments are moderated before being published. Please be civil.

Infinite Scroll